4.klass LÕ - Tähistaevas. Tähistaeva vaatlused

13/09/2012 23:17
  1. tekst "Tähistaevas" - allikas Miksike
  2. valmisPnael.gif (35151 bytes)Põhjanael - on Väikese Vankri kirkaim täht. Põhjanael on kolmiktäht. Põhjapoolkeral näib tähistaevas  tiirleva ümber Põhjanaela. 
  3. Põhjanaela järgi saab põhjapoolkeral (välja arvatud põhjapooluse lähedal) määrata põhjasuunda. See omakorda võimaldab kindlaks teha teised ilmakaared ning lihtsustab oluliselt öist navigeerimist. Põhjanaela järgi saab põhjasuuna kindlaks teha oluliselt täpsemini kui kompassi järgi, sest Maa geograafiline põhjapoolus ja magnetiline põhjapoolus ei asu kõikjal samas suunas. Eestis on nende pooluste vaheline hälve mõni kaarekraad, kuid leidub paiku, kus see on palju suurem. Põhjanaela abil saab täpset põhjasuunda määrata kaks korda (tähe)ööpäevas, siis kui täht asub alumises või ülemises kulminatsioonis.

    Lõunapoolkeral ei ole taeva lõunapooluse läheduses heledat tähte, seepärast kasutatakse seal lõunasuuna määramiseks Lõunaristi.

  4. Veebilehekülg Earth Guide, kust leiab vastused paljudele küsimustele.
    Kus asub Maa Linnutee galaktikas? Mille poolest erineb Maa teistest planeetidest? Kus lõpeb taevas? Kuidas mõjutab päikesevalgus Maad? Millistest ainetest Maa koosneb? jne

  5. Päike ja Päikesesüsteem - https://et.wikipedia.org/wiki/P%C3%A4ike